Blog

Poznaj rodzaje złączek hydraulicznych

Układy hydrauliki siłowej są stosowane tam, gdzie zachodzi potrzeba wykorzystania energii potencjalnej zgromadzonej w używanym czynniku z uwagi na konieczność oddziaływania ze znaczną siłą, uzyskania wysokiej precyzji działania albo osiągnięcia niezwykle wydajnego tłumienia drgań. Możliwość pracy sprzętu tego typu jest jednak uzależniona nie tylko od podstawowych komponentów, ale także od niezbędnego osprzętu, jakim są złączki hydrauliczne. Przekonajmy się, dlaczego hydraulika siłowa nie może bez nich pracować i sprawdźmy, jakie są ich rodzaje.

Czytaj dalej

Jakie węże przemysłowe sprawdzą się do paliw i olejów?

Ważnym elementem maszyn i urządzeń, a także pojazdów, jak również wszelkiego rodzaju infrastruktury służącej do ich obsługi są węże techniczne pozwalające na przesyłanie niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania cieczy. Ponieważ są one używane do przesyłu substancji, których wyciek mógłby powodować poważne straty oraz prowadzić do uszkodzenia innych elementów, a nierzadko być powodem pożaru czy zanieczyszczenia środowiska, szczególnie ważna będzie ich wytrzymałość na obciążenia mechaniczne i termiczne, a przede wszystkim na transportowane chemikalia. Będzie to istotne zwłaszcza w przypadku węży do paliwa i oleju, które muszą oferować odpowiednią długość, średnicę wewnętrzną i zewnętrzną, a także potrzebny promień zagięcia. Przekonajmy się, jak powinna wyglądać charakterystyka węży tego typu.

Czytaj dalej

Gdzie znajdą zastosowanie rotatory hydrauliczne?

Hydraulika siłowa znajduje zastosowania w wielu maszynach i urządzeniach przemysłowych. Najbardziej znane efektory używane w sprzęcie wykorzystującym układy hydrauliczne to siłowniki oraz silniki. Wśród popularnych rozwiązań pozwalających na realizację poszczególnych operacji wykonywanych z zastosowaniem rozmaitych maszyn i urządzeń znajdują się jednak również rotatory hydrauliczne. Przekonajmy się, czym są te elementy i sprawdźmy, w jakich obszarach się ich używa.

Czytaj dalej

Na czym polega regeneracja wałów maszyn rolniczych?

Każde urządzenie mechaniczne potrzebuje sprawnego układu przeniesienia napędu, który połączy silnik oraz współpracującą z nim przekładnię z elementem, który odbierze powstający moment obrotowy. W przypadku maszyn rolniczych wały stosuje się zarówno w mechanizmie jazdy, jak i używa do przekazywania mocy na podłączany osprzęt, tzw. WOM (wałek odbioru mocy). Wały napędowe są też montowane w niektórych podczepianych do ciągników urządzeniach. W razie usterki najprostszym rozwiązaniem będzie regeneracja wału. Przekonajmy się, z czym się to wiąże.

Czytaj dalej

Jak działa wyważarka dynamiczna?

Jednym z najczęściej występujących w różnych urządzeniach mechanicznych podzespołów są części wykonujące ruch obrotowy, które poruszają się ze znaczną prędkością. Znajdziemy je w wielu maszynach i urządzeniach stacjonarnych, a także pojazdach, łodziach i jednostkach pływających. Mogą to być wszelkiego rodzaju koła zębate, wirniki, wały, koła zamachowe lub sprzęgła, które są montowane w silnikach spalinowych, elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych, a ponadto przekładniach, pompach, sprężarkach i generatorach. Ich wspólną cechą jest to, że podczas pracy podlegają dość dużym obciążeniom, które przekładają się na trwałość ich łożyskowania, mocowań oraz powierzchni stykających się z innymi elementami. Wynikają one nie tylko z pojawiającego się tarcia, ale również z nieprawidłowego rozkładu mas, który może zostać wyeliminowany przez dynamiczne wyważenie elementów wirujących. Przekonajmy się, co to oznacza i sprawdźmy, jak przebiega.

Czytaj dalej

Na czym polega wyważanie elementów wirujących?

Układy mechaniczne zamontowane w wielu maszynach, urządzeniach, a także pojazdach – samochodach, sprzęcie rolniczym i budowlanym zawierają wiele elementów, które rotują z dużą prędkością. Są to zarówno koła jezdne i zamachowe, jak i wszelkiego rodzaju wały oraz wirniki od stosowanych w turbinach po rozmaite pompy. Ich prawidłowe działanie wymaga zachowania osiowości ruchu obrotowego, w przeciwnym razie pojawiają się nadmierne obciążenia poszczególnych podzespołów w tym zwłaszcza łożysk. Sposobem na zaradzenie niekorzystnym zjawiskom jest właściwe wyważenie elementów wirujących. Przekonajmy się, jakie niezbędne czynności wchodzą tu w grę oraz sprawdźmy, w jaki sposób przebiegają.

Czytaj dalej

© Copyright 2016 Mechanix MD | Polityka cookies | Realizacja: PRO-NET