Blog

Gdzie znajdą zastosowanie rotatory hydrauliczne?

Hydraulika siłowa znajduje zastosowania w wielu maszynach i urządzeniach przemysłowych. Najbardziej znane efektory używane w sprzęcie wykorzystującym układy hydrauliczne to siłowniki oraz silniki. Wśród popularnych rozwiązań pozwalających na realizację poszczególnych operacji wykonywanych z zastosowaniem rozmaitych maszyn i urządzeń znajdują się jednak również rotatory hydrauliczne. Przekonajmy się, czym są te elementy i sprawdźmy, w jakich obszarach się ich używa.

Czytaj dalej

Na czym polega regeneracja wałów maszyn rolniczych?

Każde urządzenie mechaniczne potrzebuje sprawnego układu przeniesienia napędu, który połączy silnik oraz współpracującą z nim przekładnię z elementem, który odbierze powstający moment obrotowy. W przypadku maszyn rolniczych wały stosuje się zarówno w mechanizmie jazdy, jak i używa do przekazywania mocy na podłączany osprzęt, tzw. WOM (wałek odbioru mocy). Wały napędowe są też montowane w niektórych podczepianych do ciągników urządzeniach. W razie usterki najprostszym rozwiązaniem będzie regeneracja wału. Przekonajmy się, z czym się to wiąże.

Czytaj dalej

Jak działa wyważarka dynamiczna?

Jednym z najczęściej występujących w różnych urządzeniach mechanicznych podzespołów są części wykonujące ruch obrotowy, które poruszają się ze znaczną prędkością. Znajdziemy je w wielu maszynach i urządzeniach stacjonarnych, a także pojazdach, łodziach i jednostkach pływających. Mogą to być wszelkiego rodzaju koła zębate, wirniki, wały, koła zamachowe lub sprzęgła, które są montowane w silnikach spalinowych, elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych, a ponadto przekładniach, pompach, sprężarkach i generatorach. Ich wspólną cechą jest to, że podczas pracy podlegają dość dużym obciążeniom, które przekładają się na trwałość ich łożyskowania, mocowań oraz powierzchni stykających się z innymi elementami. Wynikają one nie tylko z pojawiającego się tarcia, ale również z nieprawidłowego rozkładu mas, który może zostać wyeliminowany przez dynamiczne wyważenie elementów wirujących. Przekonajmy się, co to oznacza i sprawdźmy, jak przebiega.

Czytaj dalej

Na czym polega wyważanie elementów wirujących?

Układy mechaniczne zamontowane w wielu maszynach, urządzeniach, a także pojazdach – samochodach, sprzęcie rolniczym i budowlanym zawierają wiele elementów, które rotują z dużą prędkością. Są to zarówno koła jezdne i zamachowe, jak i wszelkiego rodzaju wały oraz wirniki od stosowanych w turbinach po rozmaite pompy. Ich prawidłowe działanie wymaga zachowania osiowości ruchu obrotowego, w przeciwnym razie pojawiają się nadmierne obciążenia poszczególnych podzespołów w tym zwłaszcza łożysk. Sposobem na zaradzenie niekorzystnym zjawiskom jest właściwe wyważenie elementów wirujących. Przekonajmy się, jakie niezbędne czynności wchodzą tu w grę oraz sprawdźmy, w jaki sposób przebiegają.

Czytaj dalej

Co należy wiedzieć o wirnikach generatorów?

Dostarczanie prądu elektrycznego nie zawsze jest możliwe przy wykorzystaniu sieci energetycznej. W wielu przypadkach brak odpowiedniej instalacji lub wysokie wymagania co do parametrów uzyskiwanego napięcia i jego charakterystyki wymaga zastosowania rozwiązania w postaci generatora prądu. Będzie one potrzebny także wówczas, gdy ma stanowić zabezpieczenie na wypadek przerwy w zasilaniu dla np. podtrzymywania napięcia w placówkach medycznych, dużych chłodniach czy zakładach przemysłowych, gdzie niezbędne jest utrzymanie ciągłego ruchu maszyn. Praca takiego sprzętu byłaby jednak niemożliwa, gdyby nie prawidłowo wyważone wirniki generatorów. Przekonajmy się, dlaczego i sprawdźmy, jak działa klasyczny generator napięcia.

Czytaj dalej

Na czym polega zakuwanie przewodów?

Działanie układów hydraulicznych oraz instalacji wykorzystujących sprzężone powietrze wymaga korzystania z węży i przewodów, którymi odpowiednie medium – gaz pod ciśnieniem lub czynnik hydrauliczny – będzie w stanie dotrzeć do urządzenia, gdzie dojdzie do spożytkowania zgromadzonej w nim energii potencjalnej. W przypadku większości systemów ważne będzie nie tylko zapewnienie całkowitej szczelności, ale również zadbanie o to, by poszczególne elementy osprzętu mogły być szybko i łatwo podłączone. W tym celu niezbędne okaże się zakuwanie przewodów pneumatycznych i węży hydraulicznych specjalnymi złączkami. Przekonajmy się, jaka jest rola przewodów i węży oraz sprawdźmy, jak przebiega proces ich zakuwania.

Czytaj dalej

© Copyright 2016 Mechanix MD | Polityka cookies | Realizacja: PRO-NET